Om oss

Om oss

Marinskolan af Steinweg är grundat av Johan Steinweg, som är en van skeppare och är utbildad upp till fartygsbefäl klass 8. samt har mångårig erfarenhet av framförande av fartyg.

Johan har en pedagogisk bakgrund som naturvetenskapslärare och har b.la. jobbat med att utbilda gymnasielever på sjömansskolan.

Skolans syfte och tillkomst är grundat i en vilja att skapa ett nytänkande inom båtlivsutbildning, där utbildningarna under många år har tagit steget från kvalitativt lärande till allt mer komprimerade kurser, med resultatet att kvalitén blivit lidande. Detta är något som Marinskolan af Steinweg hoppas kunna motverka genom att ha utbildade pedagoger som kursledare eller kursledare med många års erfarenhet av båtutbildning, samt ett gediget arbetsmaterial som har satts ihop av pedagoger.

Marinskolan af Steinweg kurser kommer att ge dig som kursdeltagare en utbildning på en hög nivå för att du ska få med dig en livslång kunskap av hög kvalitét.